کاربرد سنگ چینی ازنا در ساختمان

کاربرد سنگ چینی ازنا در ساختمان که از نوع سنگ‌های آهکی یا دولومیتی است بسیار زیاد است . سنگی که ذرات و کانی‌هایش طی صدها سال فشار و حرارت زیر زمین را تحمل کرده و دوباره متبلور شده‌اند. این سنگ‌ دچار دگرگونی شده و با کانی‌های دیگری نیز ترکیب شده‌ است.

 چینی ازنا معروف ترین سنگ کریستال ایرانی است که اولین بار توسط مرحوم حاج قنبر رحیمی معروف به ارباب قنبر استفاده شده است. سنگ چینی ازنا به سنگ چینی ارباب نیز معروف است. در سنگ چینی ازنا با زمینه سفید با خطوط مورب نامنظم خاکستری و مشکی قابل مشاهده است.

جنس کریستالی این سنگ درخشندگی بسیار خوبی دارد. به طوری که بازتاب نور بسیار خوبی دارد . و با وجود آنالیز بسیار عالی یکی از بهترین سنگ های کریستالی ایران و جهان به حساب می آید. این سنگ بر اساس تراکم خاکستری و سیاه طبقه بندی می شود. با وجود پس زمینه تمیز و شفاف، برای شرایط کم نور بسیار مناسب است.

سورت های دیگر سنگ چینی ازنا شفافیت و زیبایی مشابهی دارند . با تنها تفاوت رنگ زمینه تیره تر یا خطوط بیشتر و درخشندگی و شفافیت از مهمترین ویژگی های سنگ ازنا می باشد. ساینده این سنگ در صورت مرغوب بودن باعث افزایش شفافیت ظروف سنگ چینی ازنا می شود.

در واقع سنگ چینی از خانواده سنگ های مرمریت است . که در نقاط مختلف از نظر درجه دگرگونی و برخی ترکیبات شیمیایی با هم تفاوت دارند. سنگ چینی اغلب دارای بلورهای بزرگ است. این بلورهای درشت از ویژگی های سنگ چینی از سنگ های کربناتی رسوبی هستند.

این سنگ ها در گذشته به دلیل نبودن تکنولوژی مناسب در قالب های کوچک مانند کاشی تولید می‌شد. اما امروزه این سنگ ها به صورت اسلب و با فرآوری مناسب به صورت بوک مچ (تقارن به یکی از محورهای عرضی یا عرضی) یا فورمچ (تقارن هر دو محور) تولید می شوند.

چینی ازنا

سنگ های طبیعی مانند چینی ازنا به صورت اسلب، کاشی، پله، طولی و .. فرآوری می شود. سنگ چینی ازنا یکی از پرکاربردترین انواع برای استفاده در قسمت های مختلف ساختمان می باشد. این سنگ از دیرباز در منازل ایرانیان مورد استفاده قرار می گرفته است، اما به دلیل نبود تکنولوژی روز، تنها در ابعاد کوچک می توان از آن استفاده کرد.

در گذشته از روش های انفجار برای استخراج این سنگ ها استفاده می شد، بنابراین پتانسیل کمی برای بازده وجود داشت. اما اکنون با استفاده از آخرین فناوری روز دنیا می توان آن را بهتر از گذشته از معادن استخراج کرد.سنگ های طبیعی مانند چینی ازنا به صورت اسلب، کاشی، پله، طولی و .. فرآوری می شود.

سنگ چینی ازنا یکی از پرکاربردترین انواع برای استفاده در قسمت های مختلف ساختمان می باشد. این سنگ از دیرباز در منازل ایرانیان مورد استفاده قرار می گرفته است، اما به دلیل نبود تکنولوژی روز، تنها در ابعاد کوچک می توان از آن استفاده کرد. در گذشته از روش های انفجار برای استخراج این سنگ ها استفاده می شد، بنابراین پتانسیل کمی برای بازده وجود داشت. اما اکنون با استفاده از آخرین فناوری روز دنیا می توان آن را بهتر از گذشته از معادن استخراج کرد.

مزایا و معایب سنگ ازنا

مزایا

 • رنگ های روشن ،شفاف و زیبا
 • جلاپذیری بالا و براق بودن سطح سنگ
 • طرح های زیبا یا قابلیت برای فراوری های زیبا
 • جذب آب نسبتا ناچیز
 • مقاومت سایشی نسبتا مناسب برای استفاده به عنوان کفپوش
 • امکان فراوری به صورت سنگ اسلب، تشکیل شده از کانی کلسیت، مناسب برای استفاده در نمای خارجی ساختمان به دلیل میزان جذب و چسبندگی مناسب دوغاب، تخلخل پایین
 • امکان برش به وسیله دستگاه های برش سنگ نرم و عدم نیاز به استفاده از توری و رزین

ویژگی های سنگ چینی ازنا

سنگ چینی ازنا در بین انواع سنگ چینی در ایران و جهان بسیار محبوب است. از ویژگی های این سنگ که آن را بسیار محبوب کرده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیفیت بالا
 • رنگ سفید زیبا
 • مقاومت حرارتی بالا (یخ زدگی و گرمایش)
 • مقاومت در برابر رطوبت
 • توانایی پولیش بالا
 • درخشندگی بالا

قابلیت صیقل و سمباده کاری این سنگ، آن را به انتخابی بسیار مناسب برای استفاده در نمای ساختمان، پله ها و داخل ساختمان تبدیل کرده است.

کاربرد سنگ چینی ازنا در ساختمان

سنگ های چینی سوپر ازنا در اندازه 40 طول، اسلب و ابعاد دلخواه موجود می باشد و در مصارف زیر قابل استفاده می باشد:

نمای داخلی مجتمع مسکونی تجاری و هتلی به صورت پوشش دیوار – کف – پله و راهرو و…و از آن به عنوان رویه کابینت استفاده می شود.  با توجه به رگه های مورب و طولی، برای اجرا به صورت اسلب های بوک مچ (روشی برای همگن سازی کتاب ها به گونه ای که رگه های دو تخته سنگی بزرگ با یکدیگر متقارن باشند) و فرمچ (4 اسلب متشکل از دو بوک مچ بر روی یکدیگر به طوری که رگه ها در سمت مشترک متقارن باشند) هستند.

 مصنوعات سنگی مانند سرویس بهداشتی، آبنما، مجسمه، گلدان، میز چشایی، میز ناهارخوری و میز جلو مبلی تولید می شود. سنگ اسلب ازنا دارای خواص فراوانی است که آن را برای مصارف داخلی و خارجی بسیار مناسب می کند.

از جمله سنگ چینی ازنا دارای رنگ سفید و بدون ناخالصی بوده و به دلیل مقاومت نسبتاً خوب این سنگ در برابر سایش و خمش؛ قابل استفاده در بخش های مختلف سازه های صنعتی، مسکونی، تجاری و غیره.

عوامل موثر بر قیمت سنگ چینی ازنا

سنگ چینی ازنا یکی از مرغوب ترین سنگ های چینی کشور است که به دلیل رنگ سفید براق مورد توجه قرار گرفته است. استحکام مناسب، جذب آب کم و زیبایی قیمت آن را افزایش داده است. وجود رگه های خاکستری یکی از ویژگی های سنگ ازنا است. همچنین در برخی از سورتها، رگه ها و خطوط مشکی دیده می شود.

این سنگ معمولاً در کف سالن، دیوارهای راه پله و حتی به عنوان سنگ پله استفاده می شود. استفاده از سنگ چینی به دلیل رنگ روشن و انعکاس نور آن در راهروهای باریک و پله های بدون پنجره سقفی مناسب است.

عوامل زیادی در قیمت سنگ ازنا موثر است. شامل:

 • سنگ سبک
 • سطح سنگ صیقلی و صاف
 • قطر و ضخامت سنگ
 • اندازه های طولی و عرضی
 • کیفیت ساخت و پرداخت.

اسلب سنگ چینی ازنا شکوه و عظمت ساختمان شما را به ارمغان می آورد. و به دلیل قیمت بالا عمدتا در ساختمان های بسیار مجلل و گران قیمت به صورت اسلب و بوک مچ استفاده می شود که مورد توجه طراحان و سازندگان ساختمان قرار گرفت.

معدن سنگ چینی ازنا

معدن چینی ازنا در شهرستان ازنا استان لرستان در نزدیکی شهرستان دورود قرار دارد. این معدن در 24 کیلومتری شهر دورود قرار دارد. روش استخراج به صورت خام یا تکه انجام می شود و پس از انتقال به کارخانه مخصوص برای فرآوری سنگ چینی، آن را به صورت اسلب یا کاشی در می آورند.

در طی فرآیند پردازش سنگ، سطح صیقلی شده و با ایپوکسی یا رزین پوشانده می شود. به این ترتیب عمر سنگ افزایش یافته و احتمال نفوذ آب، خط و خش و آسیب به سنگ کاهش می یابد. سنگ های اسلب ازنا نیز به صورت مکعبی صادر می شود. اما برای مصارف داخلی پس از پردازش در سایز دلخواه مشتری می آید و به فروش می رسد.

اصول تمیز کردن سنگ و سرامیک

تمیز کردن کفپوش و دیوارپوش های سنگی به دلیل برآمدگی ها و ناهمواری های سنگ بسیار سخت است. برای سنگ های طبیعی مثل سنگ لوح در کانتر و کف توصیه می شود. هر دو سال یک بار از بتونه های نفوذکننده استفاده شود . تا از لکه های عمیق جلوگیری شود.

کاشی های سنگی را با چند قطره مایع ظرفشویی و آب گرم به وسیله ی یک ابزار تمیزکننده ی نرم مانند اسفنج یا پارچه ی نرم تمیز کنید. برای لکه های سخت و آلودگی های به جا مانده از صابون را با نصف فنجان آمونیاک محلول در یک گالن آب تمیز کنید .

سخن آخر

در پایان تمامی سنگ ها میتوانند به صورت بوک مچ و فورمچ و با فرآوری های مختلف تولید شوند و کاربرد های بسیار زیادی هم برای کانتر ، دور استخر ، نمای خارجی ، کف و بدنه ی داخلی و … دارند. تنها نکته ی بسیار مهم در این سنگ ها این است که کیفیت اپوکسیشان مرغوب باشد تا پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب زرد نشوند.

This post is also available in: English

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.